Topla Kazan

Bölüm 1

“Kirayı halen vermedik biliyorsun değil mi?”
“Halledeceğim.”
“Geçen hafta da böyle demiştin Burry, RRCo’ya bu sefer ne diyeceğiz?”
“Tamam Muntohan, tamam halleceğim dedim ya. Üzerime gelme.”
Bir hışımla odadan çıktı Burry. Aylık kirası 320 Lincoin olan bu dört duvar arasında o kadar daralmıştı ki, kendini dışarıya attı. Dört aydır meteliğe kurşun atıyordu, elindeki tüm birikimleri eriyip gitmişti. En sonki droid çobanlığından kovulmasaydı iyi olacaktı ama, o dört bacaklı metal yığınlarının durduk yere neden alev aldığını hala da anlayamamıştı.
Bloğun sonunda yer alan merdivenlerden aşağıya indi, hipersonik metroyu kullanarak Hybert Arena’ya geldi. Binanın ihtişamlı kapısında yine her zamanki gibi kuyruk vardı. O kadar riske karşın neden insanlar buraya geliyordu, neden bu saçma olaya dahil oluyordu ki? “Neden olacak mankafa, her şey para için değil mi?” diye söylendi kendi kendine. O kadar eleştirmesine, o kadar ayak diremesine rağmen, sonunda o da Arena’nın kapısında bulmuştu kendini.
Başka çare göremiyordu, acilen paraya ihtiyacı vardı. Kirayı bir iki güne kadar denkleştiremezse, bu sefer RRCo kesin onları kapı dışarı koyardı. Gözünü para bürümüş, duygudan yoksun dev bir ahtapottu ona göre RRCo. Son yirmi yıl içinde, Pitterburgyard’ın neredeyse yarıdan fazlasına sahip olan bu şirket, durmadan yenilerini inşa ettiği Oda Kule’ler ile de, cirosunu milyarlarca Lincoin’e yükseltmiş ve adeta bir tekel olmuştu. İlk satış işlemleri sırasında oldukça cana yakın davranan RRCo müşteri temsilcileri, söz konusu gecikmiş kira ödemesi olduğunda ise alabildiğince acımasız olabiliyorlardı. Bu gri şehirde tek başına olsaydı belki bunu göze alabilirdi Burry, ama eşi Muntohan’a bunu yapamazdı.
Arena’nın kapısına doğru iki adım attı ama hemen ardından duraksadı. Bunu gerçekten yapacak mıydı? Birkaç bir Lincoin için değer miydi? Kazanacağı bu para, onları epeyce bir idare ederdi. Kolundaki sensöre dokundu ve konuştu: “Hey Miri, kaç Lincoin’im var?” Yanıt gecikmedi: “Merhaba Burry, güncel bakiyen 180 Lincoin.”
Burry hızlı adımlarla ilerleyip kuyruğa girdi. Kuyruk uzundu ama çabuk ilerliyordu. Çok geçmeden gişeye kadar geldi, sensörünü okuttu.
“Merhaba, oyuncu mu seyirci mi Bay Burry?” diye sordu cihaz.
“Oyuncu seni lanet olası, oyuncu!” diye yüksek sesle yanıtladı Burry.
“Kaba sözler Ahlak Yasası’na aykırı, uyarıldınız. Lütfen seçiminizi tekrarlayın. Oyuncu mu seyirci mi Bay Burry?”
On iki inçlik bu parlak ekrandan yükselen yapay zekanın metalik sesini hiçbir zaman sevememişti. “Oyuncu,” diye yanıtladı.
“Giriş bedeli olan 150 Lincoin hesabınızdan düşülmüştür. İyi oyunlar,” dedi gişedeki ekran.
“Yalnızca 30 kaldı, sadece 30! Kazanmalısın Burry, başka çaren yok!” dedi içinden ve salona girdi.

Bölüm 2

Şimdi içerisinde olduğu bu salonun tavanı epeyce bir yüksekti, bir yirmi metre kadar vardı. Tavanda ve duvarlarda yer alan mavi neon ışık şeritlerinin aydınlattığı bu yerin ilerisinde yer alan üç kapıda da kuyruk vardı. Burry hangisine gideceğini kestirememişken salonda o metalik ses yükseldi: “Seyirciler, lütfen sağdaki kapıya ilerleyin! Seyirciler, lütfen sağdaki kapıya ilerleyin!”
“Demek ki sağdan değil,” dedi Burry içinden ve salonun ortasına doğru ilerledi. Tam ortada, dört kenarlı, dört yüzünde de dev birer ekran bulunan bir sütun vardı. Tavana dek yükselen bu sütunun çevresindeki kalabalığa yanaştı. Her yaştan ve her çeşitten insan vardı çevresinde; gençler, yaşlılar, kadın ve erkekler… Hatta çocuklar… Evet çocuklar! Hadi diğerlerinin kendisi gibi geçim sıkıtısı olabilirdi. Para için onlar da bu deliliğe atılmış olabilirlerdi. Peki ya bu çocuklar? Onlar nasıl sürüklenmişti buraya? Ana babaları nasıl izin vermişti?
Burry bunları düşünürken ekrandan yine o metalik ses yükseldi: “Oyuncular, Topla Kazan’a hoşgeldiniz! Açıklamalar ve kurallar için lütfen dinleyin!
Topla Kazan, Sanal Gerçeklik Savaş Oyunları (VRWG) Şirketi’nin eşsiz projesidir. Bu oyuna katılım için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Bu oyunda amaç, sistem tarafından yaratılan evrende yer alan savaştaki düşmanlarınızı yok etmek ve galip gelmektir. Oyuncular, evrende tek başlarınadır. Oyun tarafından oluşturulan herhangi bir birlik olmayacaktır. Ancak oyuncular, şartlara göre, kendi hür iradeleri ile bir araya gelip birlikte hareket edebilirler. Grup kurabilir ve bu gruplarına lider atayabilirler. Oyuncular, yok ettikleri her düşman başına belirli bir Lincoin kazanır ve bu tutar gerçek zamanlı olarak hesaplarınıza aktarılır. Yok ettiğiniz düşman seviyesine göre, kazanacağınız tutar da değişecektir. Oyun tarafından belirlenmiş aşamaları tamamladığınızda, hesaplarınızdaki tutarı kullanabilir hale geleceksiniz.
Oyuna katılmaya karar verip son onayı verdiğinizde, VR odalarına geçeceksiniz. Sistemin yapay zakası tarafından, sizlerin özelliklerine göre yapılacak seçim sonrasında oyundaki karakterleriniz ve donanımlarınız oluşturulacak. Ardından da taşıyıcılar ile savaş alanına bırakılacaksınız. Bundan sonra ise tek başınasınız. Oyunun ne kadar süreceği, tamamen sizin yeteneklerinize bağlıdır. Oyun süresince, gerekli olan kalori ve elementler, sizlere takviye edilecektir.
Unutmayın, son onayı verdiğinizde, oyundan ayrılmanıza izin verilmeyecektir. Savaş alanında hayatta kaldığınız sürece, oyunda olacaksınız. Oyundan ayrılabilmenin tek yolu, karakterinizin yok edilmesidir. En önemlisi de, oyundaki karakteriniz ölürse, siz de ölürsünüz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s